نکاتی پیرامون دفاع از پایان نامه | بخش دوم

افراد حاضر در جلسه دفاع

پیش از آنکه به شرایط جلسه بپردازیم بهتر است با افرادی که در روز جلسه در سالن حضور خواهند داشت بیشتر آشنا شوید. به اولین شخصی که میتوان اشاره کرد استاد راهنمای شما می باشد. در کل باید گفت اصولا افراد حاضر در جلسه دفاع شامل دو دسته هستند. اساتیدی که به عنوان هیئت داوران شناخته می شوند و افراد عادی که جهت تماشا حضور دارند. اعضای هیئت داوران شامل استاد راهنما به عنوان رئیس هیئت داوران، داور اصلی که گروه معرفی کرده است، استاد مشاور در صورت داشتن و نماینده تحصیلات تکمیلی دانشگاه که وضعیت و صجت برگزاری صحیح جلسه را به مراجع مربوطه گزارش می نماید. سایر افراد نیز می توانند از دوستان، اساتید دانشکده و دانشجویان علاقه مند باشند.

جلسه دفاع

در جلسه دفاع که اصولا سالن آمفی تئاتر می باشد. شما باید به مدت 15 الی 20 دقیقه از زحمات یک ساله خود در قالب رساله و پایان نامه دفاع نمایید مهمترین نکته ای که می تواند شما را در کل فرایند دفاع یاری نماید، اعتماد به نفس شما و محکم صحبت کردنتان می باشد. آنچه که شما ارائه می دهید بک فایل پاورپوینت 30 الی 35 اسلایدی می باشد که خلاصه بخش های مهم پایان نامه می باشد. پس از صحبت های شما حال نوبت به داوران می شود تا سوال های خود را مطرح نمایند. طبق تجربه ای که با بیش از 100 حضور کامل در جلسات دفاع کسب کرده ایم، به جرعت می توان گفت که اولین سوال اساتید و اولین نفد آن ها مربوط به مسائل نگارشی و ویراستاری ادبی مانند غلط املایی و غیره پایان نامه خواهد بود. کلا می توان گفت که داورها به دو دسته با سواد بالا و بی سواد مطلق تقسیم می شوند. افرادی که سواد علمی بالایی دارند به راحتی از بخش ایرادات نگارشی عبور کرده و بیشتر بر روی مسئله و نتایج و آنچه شما تفسیر نموده اید متمرکز خواهند شد که در صورت تسلط شما بر کار به راحتی می توانید پاسخ سوالات این گونه اساتید را دهید. ولی امان از اساتید بی سواد مطلق، انان که هیچ درکی از کار شما نداشته و متوجه پایان نامه شما نمیشوند. در بیشتر موارد این گونه افراد کل کار شما را زیر سوال برده و اسرار بر اشتباه بودن کار دارند. در این مواقع دفاع شما بی فایده بوده و اسرار شما هیچ تغییری در دیدگاه استاد نخواهد داشت. دربرخی موارد نیز شاهد آن بوده ایم که استاد داور به ایرادات نگارشی اشاره کرده و با توجه به عدم توانایی از درک کار شما به همین ایرادات اکتفا نموده و ختم جلسه را اعلام می نماید. در ادامه به نکاتی پیرامون یک دفاع خوب و شگرد های آن می پردازیم.

نکاتی پیرامون دفاع

•    پیش از دفاع در صورتی که استرس دارید یک قرص آرام بخش مصرف نمایید. این کار از استرس شما می کاهد.
•    قبل از دفاع حتما لپ تاپ خود را به پروژکتور سالن وصل کرده  از صحت آن اطمینان حاصل نمایید. می توانید چندین بار فایل خود را برای دوستان ارائه داده و به اصطلاح یک پیش دفاع انجام دهید.
•    بطری آب و یک لیوان حتما به همراه داشته باشید، چراکه استرس زیاد ممکن است سبب بی حالی شما گردد.
•    دوستان خود را در قسمت های مختلف سالن پخش کنید تا بتوانید حین دفاع برای آن ها توضیح دهید. این کار سبب می شود دفاع شما خوب جلوه کرده و از استرس شما بکاهد.
•    از مسئله پذیرایی اصلا غافل نشوید. یک پذیرایی خوب و دیزاین عالی بر روی میز اساتید سبب تمرکز آن ها بر روی خوردن شده و اصلا به شما توجهی نمیکنند.
•    به هنگام پاسخ به اساتید محکم باشید با من و من کردن تسلط استاد داور بر شما بیشتر می شود در صورتی که با محکم صحبت کردن شما افسار را به دست می گیرید.
•    نکته خیلی خیلی مهم که برای همه پیش می آید این است که ممکن است سوالی را ندانید یا بخش از پایان نامه را به طور کامل انجام نداده باشید. در این صورت اصلا نگران نباشید، استاد راهنما موظف به دفاع از شما می باشد و حتما این کار را به هنگام عدم توانایی در پاسخ به سوال داور انجام خواهد داد. همچینین در شرایطی که کار ناقص است یا موضوع تغییر کوچکی داشته یا تعداد داده ها کم است، شما می توانید با یک جمله که با نظر استاد راهنما این کار صورت گرفته است. دهان داور محترم را ببندید.
•    نکته پایانی اینکه سعی کنید در طول تحصیل با تمامی اساتید خوب و رفاقتی رفتار کنید، چراکه داور از بین اساتید شما انتخاب می شود و این امر صد در صد در روند داوری پایان نامه شما تاثر می گذارد.

پس از دفاع

بعد از اینکه سوال جواب ها تمام شد، داوران از حاضرین و شما تقاضا می نمایند تا از اتاق خارج شده و اجازه مشورت و تعیین نمره را بدهند. پس از دقایقی استاد راهنما از شما خواهد خواست به جلسه بازگشته و نمره شما را اعلام می نمایند. نکته مهم در نمره دهی اینکه استاد راهنما به عنوان رئیس هیئت داوران تعیین کننده نمره می باشد. این بدین معنی می باشد که در اکثر موارد اول استاد راهنما نمره داده و سایرین طبق نظر وی نمره مشابه می دهند. در برخی موارد نیز ملاحظه می گردد که داور به دلیل مشکلات شخصی با استاد راهنمای شما نمره ای کمتر به شما می دهد. در مواردی نادر دیده شده که استاد راهنما با دانشجو مشکل داشته و نمره ای پایین تر از نمره اصلی به دانشجو داده است. پس از اتمام جلسه شما لیست ایرادات را از استاد داور گرفته و اقدام به رفع آن ها می نمایید. سخن پایانی اینکه در جلسه دفاع زیاد بحث نکنید در صورتی که داور بیش از حد اسرار دارد، توپ را به زمین استاد راهنما بیاندازید و در طول دفاع از درخواست هایی که از شما می شود مبنی بر اصلاحات فقط با یک کلمه چشم قائله را ختم به خیر کنید مگر اینکه داور کل کارتان را زیر سوال ببرد.

در صورت داشتن هرگونه سوال با ما در ارتباط باشید.
 

۱۴۰۰/۰۲/۱۳
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
انجام فصول پایان نامه

انجام فصول پایان نامه

فصل های پایان نامه موضوع بحثی می باشد که در این بخش بدان می پردازیم. در واقع در ا [...]

۱۴۰۰/۰۴/۰۳
|
سینا
آموزش گام به گام انجام پایان نامه و پروژه

آموزش گام به گام انجام پایان نامه و پروژه

در این بخش از آموزش انجام پایان نامه و پروژه های دانشجویی نمونه پروژه فولاد برای [...]

۱۴۰۰/۰۴/۰۲
|
سینا
آموزش انجام رساله عمران سازه

آموزش انجام رساله عمران سازه

در [...]

۱۴۰۰/۰۴/۰۱
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
اخبار علمی ایران

جدیدترین اخبار علمی روز ایران

جدیدترین اخبار علمی ایران در ادامه ارائه می گردد. [...]

۱۳۹۹/۱۰/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار روز داخلی

مهمترین اخبار علمی-فرهنگی

آخرین و مهمترین اخبار علمی-فرهنگی کشور به شرح زیر می باشد: [...]

۱۳۹۹/۰۹/۲۰
|
ابن سینا
خلاصه اخبار مهم در حوضه علمی آموزشی

آخرین اخبار حوزه علمی - آموزشی کشور | تمدید ثبت نام آزمون دکتری

در این بخش با خلاصه ای از مهمترین و بروزترین اخبار حوزه علمی- آموزشی کشور با ما همراه باشید. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار حوزه آزمون

تازه های علمی آموزشی کشور

در این بخش سعی داریم جدیدترین اخبار حوزه علمی آموزشی کشور به خصوص حوزه آزمون های سازمان سنجش و سایر ارگان های کشور را به حضورتان رسانیم. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
|
ابن سینا
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب